2.1 Основні результати дослідження
З метою розуміння досвіду користувачів і користувачок велотранспорту було проведено фокус-групові дослідження (далі ФГД) із 48 мешканцями і мешканками міста та громади, які користуються велосипедом. Рекрутинг учасників і учасниць ФГД здійснювався за 3 принципами: 1) гендер, 2) район проживання та 3) досвід користування велосипедом. Інтерв’ю проводилися у офлайн-форматі із використанням платформи Zoom через карантинні обмеження з метою дотримання соціальної дистанції. Розмова проводилась відповідно до розробленого посібника із запитаннями. Середня тривалість інтерв’ю від 1,5 до 2,5 годин. У звіті вміщено цитати, які є анонімними, але відображають ідентифікатори гендеру та району проживання.
Головна мотивація для користування велотранспортом – це бажання урізноманітнити своє часопроведення (26 згадок), уникнення заторів (17 згадок) та уникнення контакту у громадському транспорті (15 згадок). Останнє досить посилилося під час пандемії, коли бажання дотримуватися соціальної дистанції та не наражати себе на небезпеку були вищими у користувачів/ок транспорту. Серед інших мотивів також згадували покращення умов інфраструктури (8 згадок), фізичну активність (7), можливість добратися в точку призначення вчасно (7), свободу (4), цікавість (3). Про останнє найчастіше зазначали ті, хто користується послугою оренди велотранспорту.
Велокористувачі загалом однозначно розуміють поняття "велоспільноти" – це користувачі велотранспорту (початківці та/або досвідчені), які є гетерогенними за своїми соціальними статусами, проте одностайно лобіюють інтереси усіх велокористувачів, підтримують одне одного на маршруті у разі потреби допомоги. У характеристиці Львівської велоспільноти радше переважають позитивні конотації, аніж негативні. Наприклад, це активні (18 згадок), дружні (10), ініціативні (6), емпатичні (4), розуміючі (5), невелика когорта людей (2), свідомі (1), сміливі (1) люди. Проте, на думку учасників/ць ФГД велоспільноті не вистачає ще достатньо згуртованості, адже відтворити назви організацій не змогла переважна більшість – виникали лише поодинокі асоціації із логотипами/заставками у соціальних мережах.
Серед позитивних змін опитані зауважують покращення велосипедної інфраструктури загалом і називають Львів одним із найбільш дружніх міст до користувачів велотранспорту в Україні. Згадувані позитивні ознаки: збільшення кількості велодоріжок (31 згадка), покращення якості покриття велодоріжок (12), врахування аспектів безбар’єрності (8), збільшення кількості велопарковок (6) тощо.
Цитати учасників дослідження:
Серед негативних аспектів учасники та учасниці ФГД найчастіше зауважують відсутність логічної мережі велодоріжок (27 згадок), нелогічне розташування велодоріжок у різних напрямках (10), непродумані велопереїзди (3), низьке фінансування будівництва велоінфраструктури (2), нелегальне паркування автотранспорту на велодоріжках (1) тощо.
Цитати учасників дослідження: